Housing Heroes Awards 2020 shortlist

Congratulations to our shortlisted entrants of the Housing Heroes Awards 2020.

The winners will be announced at the virtual awards ceremony at 4pm on Thursday 10 September. More details to follow.

Apprentice of the year

Nicholas Finch, Golden Lane Housing

Emma Mason, Home Options Team, Derbyshire Dales District Council

Jed Fowler, Derventio Housing Trust

Libby Blackman, Radian Group

Ashraf Islam - Private Rented Solutions, Sheffield City Council

Matthew Walker, Evolve, part of Riverside Group

Scott Ruddom, ENGIE Places and Communities

Central service team of the year

People and Organisational Development Team, Stockport Homes Group

Human Resources, Organisational Development and Marketing and Communications, Kirklees Neighbourhood Housing

Change Management Team, whg

Finance Team, Quo Vadis Trust

HR Team, Gateway Housing Association

IT and Programme Delivery Team, Grand Union Housing Group

HR Team, Cunninghame Housing Association

Communications team of the year

Communications and Marketing Team, Honeycomb Group

Communications Team, Habinteg

Marketing and Communications Team, Believe Housing

Citizen Communications Team, Citizen

Communications Team, whg

Communications Team, Look Ahead

Communications and Marketing Team, Anchor Hanover

Customer experience award

Culvery Court, Sanctuary Supported Living

Magenta Communities Team, Magenta Living

Accessible Homes Team, Kirklees Council

Sutton Housing Society

Progress Connect, Progress Housing Group

Customer Excellence Team, Aspire Housing

Development or maintenance team of the year

Three Sixty

Development Team, Golden Lane Housing

Voids Temporary Accommodation Team, Ashfield District Council

Development Delivery Team, Karbon Homes

Development Team, Stonewater

Repairs team, Great Places Housing Group

Asset and Property Services Team, South Tyneside Homes

Equality, diversity and inclusion team of the year

Equality, Diversity and Inclusion team, Southern Housing Group

Equality, Diversity and Inclusivity Advisory Group, PA Housing

People Team, Stonewater

mi-space

Dorset Young People, BCHA

Pre-Apprenticeship Programme (PAP) Project Team, Kirklees Neighbourhood Housing

Ongo EDI Steering Group, Ongo Homes

Frontline team of the year (under 5,000 homes)

The HERO Team, Sevenoaks District Council

Supported Housing Team, Salford City Council

Victoria Court Project, Living Plus, part of Places For People

Elmwood Lodge Team, Quo Vadis Trust

Homeless Vulnerable Adult Support Team (HVAST), Two Saints

Young Persons' Prevention and Support Service (YPASS), Horton Housing Association

Income Management Team, Bournville Village Trust

Frontline team of the year (over 5,000 homes)

Welfare Advice and Debt Recovery, Halton Housing

Southside Action Team, Castle Rock Edinvar, part of Places for People

Tenancy Enforcement Team, Ongo Homes

Positive Engagement Team, Stockport Homes Group

Customer Services Team, Regenda Homes

The Emergency Flood Response Team, St Leger Homes of Doncaster

Money Advice Team, whg

Accessible Homes Team, Kirklees Council

Jigsaw Support, Gibson Terrace Supported Accommodation, Jigsaw Homes

Inspirational colleague of the year

Dee Bradley, Somerset West and Taunton Council

Vincent McCumisky, Cheltenham Borough Homes

Ceri Walker - Progress Connect, Progress Housing Group

James Street, Rough Sleeping Team, Kirklees Council

Michael Williams, Look Ahead

Shaun De Souza Brady, Swan Housing Association

Edna Ifeagwu-Onwuka, The Hyde Group

Inspirational leader of the year

Louise Palese, Orbit Group

Lois Butcher, The Guinness Partnership

Liane Sheppard, Sovereign Housing Association

Sara Keetley, Sanctuary Supported Living

Joanne Bartholomew, Kirklees Neighbourhood Housing

Bryonie Shaw, Impact Housing

Tammy Hayes, Teignbridge District Council

Lifetime achievement in housing

Tim Brooke, Emmaus Coventry & Warwickshire

Keith Simpson, Direct Works Forum

Julie Fadden, South Liverpool Homes

Tony Hall, Freebridge Community Housing

Bill Fullen, Believe Housing

Brian Simpson, Magenta Living

Alan Kilburn, The Square Building Trust

George Blunden, Stonewater

Support and care team of the year (under 7,000)

Derby and Derbyshire Age UK, Derbyshire Dales District Council

Supported Housing Team, Salford City Council

P3 Warwickshire Street Outreach, P3 Charity

RECOOP, BCHA

Be Well, Calico

Unaccompanied Asylum Seeking Minors Care and Supported Housing Team, Hightown Housing Association

Tenancy Support Team, Ashfield District Council

Tenancy Support Team, Halton Housing

Support and care team of the year (over 7,000)

Mill Bank Wellbeing Centre, Living Plus, part of Places for People

Safeguarding Team, Poplar HARCA

Supported Housing and Care and Support, Swan Housing Association

Stockport Homes ASB Team, Stockport Homes Group

Welwyn & Hatfield Foyer Team, Paradigm Housing Group

Floating Support Team, Care Plus

South Asian Women's Refuge, Stonewater

Tenant innovator of the year

Jake Thorpe, Sanctuary Supported Living

Stuart Hutton Brown, Great Places Housing Group

David Grant, Castle Rock Edinvar, part of Places for People

Hilary Sutton, Clarion Housing Group

Steve Bladen, Stonewater

Susan Brelsford, Living Plus, part of Places For People

Tenant lifetime contribution

Margaret Kelly, The Riverside Group

Sally Casey, One Manchester

Edwina Evans, bdht

Derick Cridland, Magna Housing

Muriel Wilkinson, Magenta Living

Richard Bull, Barnsbury Housing Association

Patricia Smith, Solihull Community Housing

Shelagh Robinson, Housing 21

Organised by

Sponsors

Part of

Sponsored by

Partners

© Housing Heroes Awards 2020 - Ocean Media Group, 3rd Floor, 4 Harbour Exchange Square, Isle of Dogs, London, E14 9GE Tel: 020 7772 8300 | Fax: 020 77728599